Till sidans huvudinnehåll
Produktlarm: Leverantören Clean Eating Go AB återkallar granola (3st) och fröknäcken (3st). artikelnummer 152323, 152134, 152131, 149368, 149365, 149362. Produkterna återkallas pga bristfällig märkning och odeklarerade allergener. Läs mer här.
Martin & Servera logotyp
Logga in
Mellanmål som mättar

Inspiration

Mellanmål som mättar

Kocken Mattias Larsson har skapat mättande mellanmålsrecept att inspireras av. Mellanmålen följer Livsmedelsverkets rekommendationer kring näringsinnehåll. Testa dem i din skolrestaurang!

”Många barn och ungdomar, speciellt på högstadiet, har en svaghet för socker och handlar gärna godis i caféet eller i affären istället för att äta ett riktigt mellanmål”, säger kocken Mattias Larsson, som driver Modern Gastronomi och jobbar som kock, kokboksförfattare, föreläsare och måltidsinspiratör.

”Det är synd för ett bra mellis ger ju en bättre mättnad. Kan man öka kunskapen om mättnad så kanske det kan skapa intresse för bättre mellis? Ett mellanmål som mättar ger ju energi och ork till mer rörelse i vardagen. Med kunskap kommer förståelse och därmed intresse och det”, menar Mattias, kan ha stor betydelse.

Barn och ungdomar är ofta lite skeptiska till att testa nya saker. Införsäljning av nya smaker tar tid, även när det gäller mellanmål

Mattias Larsson

Mattias tipsar:

  • Se till att alla i köket har en gemensam målbild kring mellanmålen.
  • Ha som mål att införa ett nytt mellis i veckan. Sätt upp en tio veckors-planering, gärna på en whiteboardtavla eller liknande så det är synligt för alla i köket. Efter perioden så kan man titta tillbaka och se vad som fungerade och vad som gick mindre bra.
  • Samla alla idéer och recept i en pärm. Coacha varandra och – om det finns tid – praktisera hos varandra i andra kök för att utbyta idéer. Det är oftare lättare än att börja med att förändra i sitt eget kök.
  • Vad du döper maträtten till betyder mycket för hur den upplevs. Om man kallar en rätt med baljväxtfärs uppkryddad med spiskummin för ”Tacobowl” så har man övertygat fler direkt.

Recept av Mattias Larsson

Frukt- och bärkräm

Recept

Frukt- och bärkräm

Frukt- och bärkräm med keso.
Smoothie med havremjölk

Recept

Smoothie med havremjölk

Smoothie med havremjölk, banan, hallon och kardemumma.
Overnight oats

Recept

Overnight oats

Overnight oats med äpple, blåbär och ingefära.
Fröknäckebröd

Recept

Fröknäckebröd

Fröknäckebröd med hummus och färska grönsaker.
Nyttiga havrebollar

Recept

Nyttiga havrebollar

Nyttiga havrebollar av katrinplommon och kakao.
Havregrynsgröt

Recept

Havregrynsgröt

Havregrynsgröt med stekta kaneläpplen.
Morot- och havrebröd

Recept

Morot- och havrebröd

Morot- och havrebröd med färskost, kalkon och grönsaker.
Ugnspannkaka

Recept

Ugnspannkaka

Ugnspannkaka med ”bättre sylt”.

Recepten avser cirka 10 mellisportioner

"Det är förstås stor skillnad på hur mycket en 6-åring respektive en 15-åring äter, så utgå från dina gästers behov. I de mellanmål där det ingår bär så går det alldeles utmärkt att använda frysta. Ugnstemperaturerna och tiderna är beräknade för en konvektionsugn. Om du vill kan du smaka av med lite salt", säger Mattias

Läs också

Den goda måltiden – nytt nummer

Inspiration

Den goda måltiden – nytt nummer

Den goda måltiden är en inspirationstidning från Martin & Servera för dig som lagar mat inom vård, skola och omsorg.
Förskolekokboken: Framtidens mat - för framtidens människor

Inspiration

Förskolekokboken: Framtidens mat - för framtidens människor

Hur det kommer sig att barnen äter två portioner av något på förskolan som de aldrig skulle smaka på hemma? Vi vill påstå att hemligheten finns i förskoleköken, där kunskap och engagemang blandas med genuin upptäckarlust och kreativitet.