Din order- & leveranskalender
= vald leveransdag
= tillgänglig leveransdag
= beställning lagd
Välj datum för inventering/prisberäkning

background

Nu är det klart vilka kockar som är vidare i Årets Kock 2018

Nyhet

David Lundqvist vann Årets Kock 2018

Nu har Årets Kock 2018 avgjorts, det som även kallas SM i professionell matlagning. Med ett nytt tävlingsupplägg där flera olika moment, totalt tio stycken, ingick var tävlingen hårdare och jämnare än någon gång tidigare. När vinnaren skulle utses på lördagseftermiddagen stod det klart att ett enda poäng skiljde ettan och tvåan åt.
Årets Kock är SM i professionell matlagning och Sveriges mest prestigefulla matlagningstävling. 32 kockar har nu gått vidare till kvalificeringstävlingen i Årets Kock 2018. Kvalet hålls i Stockholm den 19-20 juni.

Bland de som är klara för kvalificeringstävlingen finns bland annat en tidigare vinnare, sex tidigare finalister, en från Sveriges första 3-stjärniga krog, sonen till vinnaren 1990, en tidigare medlem i juniorkocklandslaget, en commis från Bocuse d’Or, två från en helt nyöppnad restaurang och till och med ett äkta par.

 

Kvalificeringstävlingen arrangeras på Stockholms Hotell- och Restaurangskola. De tävlande lagar då upp sitt inskickade bidrag samt även en huvudrätt baserad på en råvarukorg med okänt innehåll och visar prov på kunskap inom teori och handlag i olika tävlingsmoment. 8 kockar går sedan vidare till finalen i Stockholm den 28-29 september 2018.

Klara för kvalificeringstävlingen i Årets Kock 2018

  1. Albin Edberg, Restaurang UNN, Stockholm
  2. Anders Johnsson, Rejmes restaurang, Örebro
  3. Andreas Johansson, Bar Nombre och Le Nom, Stockholm
  4. Björn Glans, Grand Hôtel, Lund
  5. Danny Falkeman, Restaurang Etoile, Stockholm
  6. David Bygdeståhl, Svartengrens, Stockholm
  7. David Lundqvist, Grand Hôtel Saltsjöbaden, Saltsjöbaden
  8. Jesper Bogren, Kungsportshuset matbar/The concept, Göteborg
  9. Jim Florin, Toftaholm Herrgård, Toftaholm
  10. Joachim Johansson, Hotell Liseberg Heden, Göteborg
  11. Johan Ståhl, Hotel At Six, Stockholm
  12. Jonas Lagerström, Restaurang Etoile, Stockholm
  13. Jonas Alvin, Stångs magasin, Linköping
  14. Jonas Karlsson, Lilla Bjers Gårdskrog, Visby
  15. Jonathan Kasche, Ulriksdals Värdshus, Solna
  16. Knutur Kristjansson, Köket Falkenberg, Falkenberg
  17. Lars Niklasson, Lilla Ego, Stockholm
  18. Ludwig Tjörnemo, Operakällaren, Stockholm
  19. Luqaz Ottosson, Restaurang ROT, Norrlanda
  20. Magnus Persson, Stureplansgruppen, Stockholm
  21. Magnus Santesson, Stadshuskällaren, Stockholm
  22. Marcus Jansson, Knut Bar, Stockholm
  23. Marie Skogström, Mat & Vin Slottsparken, Malmö
  24. Martin Moses, SK Mat & Människor, Göteborg
  25. Mats-Peter Kristiansen, Spira Food, Göteborg
  26. Morgan Fredriksson, Sigtunastiftelsen, Sigtuna
  27. Niklas Pallgren, Greens Gastronomi och Kämpasten, Sigtuna
  28. Peter J Skogström, Mat och Vin Slottsparken, Malmö
  29. Petter Johansson, Restaurant Frantzén, Stockholm
  30. Sanny Lind, Krubb, Stockholm
  31. Sebastian Lopez, Nosh and Chow, Stockholm
  32. Sonny Tapper, Ichi, Stockholm

 

Stort grattis till alla kockar!

Läs mer på www.aretskock.se
Publicerad2018-05-29

Läs mer

Vänta kvar, din sida laddas.

Loader