Enligt svensk lagstiftning kan vi inte sälja alkoholhaltiga drycker till personer som ännu inte fyllt 20 år. För att du ska kunna ta del av vårt utbud så måste du verifiera din ålder.
/Restaurangtjänster, ny digital plattform för tjänster
Vi lanserar Restaurangtjänster, en ny digital plattform för tjänster
Vi gör det lättare för våra kunder att beställa och skräddarsy sitt tjänstepaket, helt utifrån de egna behoven. Nu lanseras en ny digital plattform vid namn Restaurangtjänster. Plattformen blir tillgänglig utan kostnad för alla kunder till Martin & Servera-gruppens bolag.
– Det här ger alla våra kunder tillgång till avtal och tjänster som kan hjälpa dem till ökad lönsamhet. Genom riktigt bra kortinlösenavtal, avtal på drivmedel, tvätt, hyra av betalterminaler, personalsystem med mera förenklar vi krögarens vardag, säger Johan Granlund, Chef Restaurangtjänster.
Tidigare har partneravtalen endast varit tillgängliga för kunder som valt att abonnera på hela tjänste- och avtalspaketet.
– Nu öppnar vi för alla kunder att – utan att behöva betala för ett abonnemang – välja och vraka bland förmånliga avtal och tjänster från ett stort antal samarbetspartners, säger Johan Granlund.
I den digitala plattformen kan kunderna också välja att prenumerera på Martin & Serveras egna digitala tjänster – Kalkyl och recept, Inventering, statistikverktyget Selma eller rekryteringsverktyget Cheffle.
Den digitala plattformen Restaurangtjänster är tillgänglig för kunder hos samtliga bolag som ingår i Martin & Servera-gruppen – Martin & Servera Restauranghandel, Sorundahallarna och Galatea.
Martin & Servera-gruppen vill bidra till att ge barn som drabbas av konflikt eller naturkatastrofer, mat, varma kläder och tryggare platser att växa upp på.
Nytt samarbete med &Repeat kring retursystem för återanvändningsbara take away-förpackningar
Den 1 januari 2024 införs lagkrav om att alla som säljer mer än 150 maträtter eller drycker i engångsförpackning per dag ska erbjuda gästen flergångsförpackningar som ett alternativ. Tillsammans med &Repeat gör vi en gemensam satsning där våra kunder erbjuds en användarvänlig och prisvärd lösning på flergångssystem.
Ny Martin & Servera-app med smarta funktioner som förenklar för dig
Nu lanserar vi Martin & Servera-appen, en app för dig som vill få koll på dina leveranser och alltid ha din order nära. Genom att förenkla, frigöra tid och skapa trygghet vill vi att du ska kunna fokusera på dina gäster och det du gör bäst.
Tiden för sista beställning har passerats. Artiklarna i din kundvagn kommer automatiskt att flyttas till närmsta tillgängliga leveransdatum. Om du väljer att avbryta kommer kundvagnen att tömmas.