För tillfället upplever vi tyvärr längre svarstider på e-handeln. Vi arbetar med att lösa problemet.Läs merLäs mindre
Produktlarm: Julskinka, kokt skivad, art nr 431403, Martin & Servera, med bäst före datum 12-12-2023, batch nr 361, återkallas efter att listeria påvisats i samband med kontroll och provtagning enligt ordinarie rutiner. Läs mer här.Läs merLäs mindre
Enligt svensk lagstiftning kan vi inte sälja alkoholhaltiga drycker till personer som ännu inte fyllt 20 år. För att du ska kunna ta del av vårt utbud så måste du verifiera din ålder.
/Ytterligare begräsningar vid sammankomster och tillställningar
Ytterligare begräsningar vid sammankomster och tillställningar
Från och med 29 mars gäller ett maxantal på 50 deltagare vid sammankomster och offentliga tillställningar. Hur påverkar det restauranger?
Regeringen fattade under fredagen beslut om att ytterligare begränsa möjligheten till allmänna sammankomster och offentliga tillställningar. Beslutet gäller från 29 mars och begränsningen innebär ett maxantal på 50 deltagare.
Påverkas restauranger av detta?
Enligt Polismyndigheten räknas inte restauranger som en allmän sammankomst eller en offentlig tillställning.
Däremot förtydligar man informationen gällande verksamheter som har tillstånd för danstillställning. Om en restaurang har tillstånd för danstillställning gäller begränsningen om 50 personer endast de besökare som befinner sig på dansgolvet. Det går med andra ord att ha fler besökare i restaurangen utöver de som befinner sig på dansgolvet. Folkhälsomyndighetens riktlinjer för restauranger innebär bland annat att det inte får uppstå trängsel eller köer i eller i anslutning till lokalen och att besökare ska kunna hålla avstånd till varandra.
Tiden för sista beställning har passerats. Artiklarna i din kundvagn kommer automatiskt att flyttas till närmsta tillgängliga leveransdatum. Om du väljer att avbryta kommer kundvagnen att tömmas.