Vi förenklar vardagen för dig i restaurangbranschen
Det gick tyvärr inte att logga in
Kontot är inte aktiverat för martinservera.se. Vänligen kontakta säljare.
Underhåll av sidan pågår. Försök logga in senare.
Denna webbsida innehåller information om alkoholhaltiga drycker. För att besöka webbplatsen behöver du ha fyllt 20 år.
När jag bekräftar att jag är 20 år eller äldre accepterar jag även att webbplatsen använder cookies och hanterar mina personuppgifter enligt allmänna dataskyddsförordningen.
Läs mer
Enligt svensk lagstiftning kan vi inte sälja alkoholhaltiga drycker till personer som ännu inte fyllt 20 år. För att du ska kunna ta del av vårt utbud så måste du verifiera din ålder.
Äntligen är det säsong för våra svenska grödor, för vad smakar och doftar väl bättre än en svensk tomat eller gurka? Hos Martin & Servera hittar du det bästa som svensk odling har att erbjuda – regionala grödor från odlare nära dig. Här kan du läsa om några av de producenter som levererar svenska frukter och grönsaker till oss denna säsong.
Närhet är trygghet
Vi rekommenderar
Sortiment
Elleholmstomater
Elleholmstomater i Mörrum är en av Sveriges största tomatodlingar med ett brett sortiment av smakrika tomater. Här går smaken först vid val av sorter. Överskottsenergi från närliggande industri värmer inomhusklimatet till precis lagom nivå. Med balanserad ljustillförsel från sol och LED-belysning får de en jämn kvalitetssäker produktion året om.
Sånnagården i Kvidinge odlar ett brett inomhussortiment för alla smaker och sinnen, från jordgubbar till blommor, med särskilt stort fokus på tomater och gurkor. Här kan man hitta krokiga gurkor och långa tomater men framför allt en odling i symbios med den omgivande naturen. I bild: Maria och Tomas Isberg
Gummagården i Norje, Blekinge, ligger i framkant när det gäller miljö och teknik. Genom en försorterare i packlinjen sorterar de ut näst intill identiskt stora gurkor till restaurang och storkök. Under 2022 installeras ledbelysning på delar av produktionsytan vilket säkrar upp för bra kvalitet året om. Solpaneler hjälper till med elförsörjningen. I bild: Linda Lövberg och Jeppe Robertsson
Strax öster om Helsingborg, i Frillestad, ligger Sveriges till ytan största gurkodling. 38 000 kvadratmeter grön djungel med en skörd på ca 80 kilo gurka per kvadratmeter ger ungefär 8 miljoner gurkor per år. Långt framskridna gällande miljöfrågor och innovationer förser de landet med grönt guld. I bild: Rickard Jönsson
Från Ystad i söder till Umeå i norr samordnar merparten av de svenska tomat- och gurkodlarna sin produktion i föreningen ”Odlarna i Växthus i Helsingborg Ekonomisk Förening”. Under ett lokalt präglat gårdsnamn eller paraplynamnet Odlarna.se hittar du ett brett sortiment på smakrika lokalodlade växthusgrönsaker över hela landet.
Vi erbjuder ett stort och ständigt växande utbud av svenska regionala och småskaligt producerade produkter från odlare, bönder och uppfödare i hela landet. Att köpa dina regionala produkter via oss gör det enklare för dig att handla efter säsong och erbjuda gästerna rätter som överensstämmer smakmässigt med ditt landskap eller din matlagningsidé.
Det är dags att återupptäcka vårens primörer och allt gott du kan laga med dem. Grillad sparris, pesto gjord på ramslök och en spröd rabarberpaj är bäst just nu.
Tiden för sista beställning har passerats. Artiklarna i din kundvagn kommer automatiskt att flyttas till närmsta tillgängliga leveransdatum. Om du väljer att avbryta kommer kundvagnen att tömmas.