Till sidans huvudinnehåll
Martin & Servera logotyp
Logga in
Säkerhet och krisberedskap på Martin & Servera

Säkerhet och krisberedskap på Martin & Servera

Vår verksamhet kan påverkas av olika typer av kriser – allt från elavbrott, trafikavstängningar och snöstormar till konflikter i omvärlden, pandemier och strejker. För att hantera dessa situationer arbetar Martin & Servera med att förebygga, riskbedöma samt skapa processer och rutiner som syftar till att minimera effekterna inom företaget och konsekvenserna för kunderna.
Vi arbetar förebyggande för att säkerställa att våra kunder kan få leverans av varor även vid oförutsedda händelser och kriser i samhället. Det finns processer och rutiner på många olika nivåer inom företaget för att minimera effekterna av avbrott i verksamheten. Till exempel finns en krisplan som alla chefer och medarbetare i ledningssystemet ska använda. Den innehåller riktlinjer för krishantering, mallar för krisbedömning, checklistor och dokumentation. Krisplanen uppdateras årligen och används av koncernledningen för att hantera olika typer av kriser.

Lokal kontinuitetsplanering

Det är viktigt att planera för hur verksamheten ska bibehålla sin funktion eller återhämta sig om något stör eller stoppar den normala driften.

– Martin & Servera-gruppen har rutiner som säkerställer att alla verksamhetsorter med större lager och produktionsanläggningar har en lokal kontinuitetsplan, säger Per-Erik Kanström, vd för Martin & Servera Logistik.
 
Arbetet med kontinuitetsplaner innefattar identifiering av potentiella risker eller avbrott samt strategier, processer och rutiner som gör verksamheten mer motståndskraftig. Målet är att snabbt återgå till normal drift efter en incident.

Nödlägesberedskapsplan

Om ett av våra lager skulle stå stilla påverkas både inkommande och utgående leveranser. I sådana situationer aktiveras nödlägesberedskapsplanen.

– Nödlägesberedskap är en del av kontinuitetsplaneringen och omfattar rutiner för till exempel produktionsstopp vid ett eller flera lager, säger Per-Erik. Det kan innebära omfördelning av ordermottagning, hantering av förändrade volymbehov eller flytt av produkter mellan lager.
 
Planen innehåller också rutiner för hur vi ska ansöka om dispenser för leveranser till samhällsviktiga funktioner under en kris.

Informationssäkerhet

För oss är det centralt att informationssäkerhetsarbetet bedrivs systematiskt och i linje med aktuella krav och risker. Det handlar om att öka medvetenheten kring cybersäkerhet, analysera och hantera risker samt säkra informationstillgångar som kundregister och databaser.
 
– Utgångspunkten är vår informationssäkerhetspolicy, som säkerställer att vår verksamhet bedrivs på ett säkert och förtroendeingivande sätt och att vi följer gällande lagar och förordningar, säger Lena Ryglert, Chef CIO Office på Martin & Servera.
 
Vi övervakar kontinuerligt all IT-infrastruktur dygnet runt. Vid avvikelser är ett krisledningsteam redo att agera omedelbart. Årliga genomlysningar av centrala system och flöden genomförs för att förbättra och säkra informationshanteringen.

– Vi utför återläsningstester och tränar på olika riskscenarier för att säkerställa att våra rutiner fungerar, säger Lena.

Beredskap för cybersäkerhetshot

Alla verksamhetskritiska IT-system hos Martin & Servera har geografisk redundans, vilket innebär att data lagras på två separata platser för att förhindra dataförlust vid exempelvis en brand.

– Nätverksförbindelserna till våra större kontor och lager har också separata förbindelser för att hantera eventuella avbrott, säger Lena Ryglert.
 
Utöver traditionella brandväggar används AI-stödda system för att övervaka och upptäcka cybersäkerhetshot på servrar, datorer, mobiltelefoner och surfplattor.

– Vi arbetar ständigt med att uppdatera och förbättra skyddet mot cyberattacker, säger Lena. Förebyggande verktyg och krisrutiner finns för att minska riskerna och skadeverkningarna. Personalen utbildas kontinuerligt i cybersäkerhet för att öka vaksamheten och beredskapen för externa hot.

Läs också

Den goda måltiden – nytt nummer

Inspiration

Den goda måltiden – nytt nummer

Den goda måltiden är en inspirationstidning från Martin & Servera för dig som lagar mat inom vård, skola och omsorg.